امروز: چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

تلویزیون خبر اصفهان، مرجع انتشار اخبار، گزارش ها و مطالب ویدئویی درباره اصفهان و...

خبرچــین

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۵
یورو
۴,۱۵۸
پوند
۴,۸۷۵
درهم
۱,۰۳۳
دلار کانادا
۲,۹۰۴
دلار استرالیا
۲,۸۷۹
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۸۷
کرون سوئد
۴۲۷
رینگیت مالزی
۸۸۴
بات تایلند
۱۱۴
یوان چین
۵۷۰
فرانک سوییس
۳,۸۳۶
کد خبر: 18503
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ ۱۷:۰۰

شادی در میان خون

ابراز شادی و جشن گرفتن در میان اقوام مختلف به اشکال گوناگونی انجام می‌شود و تیر اندازی نیز یکی از این موارد است؛ تیراندازی‌های بی‌هدف برای نشان‌دادن نهایت شادی که بارها منجر به سیاه‌پوش‌شدن بسیاری شده است.

 

شادی با خون

به گزارش حقوق نیوز ،  آخرین مورد نیز در جریان جشن قهرمانی پرسپولیس در کازرون که با شلیک اسلحه همراه بود و2نفر در این راستا بازداشت شدند.تیراندازی در جشن قهرمانی پرسپولیس در ساعت 7 و 30 بعدازظهر روز گذشته پس از قهرمانی تیم پرسپولیس بود. 2نفر که برای شادی به خیابان آمده بودند، به تیراندازی با اسلحه مبادرت می‌کنند. به علت خطارفتن تیرها در جریان این تیراندازی، هفت نفر مصدوم و به بیمارستان منتقل می‌شوند که پنج نفر پس از معاینات سرپایی مرخص و دونفر همچنان در بیمارستان بستری هستند. وضعیت یک کودک 5ساله که در جریان این تیراندازی مصدوم شده، وخیم گزارش شده است. اینکه داشتن اسلحه در ایران قوانین سختی دارد و تعداد معدودی دارای مجوز حمل اسلحه هستند، انتظار برای شنیدن اخباری از این دست کمی عجیب است.

شرایط صدور مجوز وسایل دفاع شخصی

با توجه به ممنوعیت حمل سلاح گرم و سرد، برای برخی افراد امکان دریافت مجوز وجود دارد که البته این افراد هم تحت شرایطی ملزم به استفاده از سلاح خود هستند. در حال حاضر چهارگروه به‌طور مشخص و باتوجه به شرايط خاص شغلي خود، مي‌توانند پس از گرفتن مجوز از پليس پيشگيري، وسايل دفاع شخصي دريافت كنند؛ افراد و صاحبان مشاغلی كه به انحاي مختلف، هدف سارقان و زورگيران می‌توانند باشند. اين افراد عبارتند از: یکم؛ وكلا، پزشكان، دندان‌پزشكان، پزشكان تجربي، شاغلان داروخانه‌هاي شبانه‌روزي، صرافان، طلافروشان و پرستاران شب.

دوم: تمام نيروهاي مسلح شاغل و بازنشسته. سوم: نگهبانان محله و نگهبانان موسسات خدماتي و حفاظتي و مراقبتي. چهارم: كارمندان شاغل در ادارات دولتي و كشوري نيز مي‌توانند با مراجعه به حراست اداره خود و بيان شرايط خاصي كه دارند، براي گرفتن وسايل دفاع شخصي اقدام كنند. البته نباید فراموش کرد که وسايل دفاع شخصي بعد از اعلام درخواست افراد واجد شرايط و تایید تقاضاي آن‌ها در كميسيون پليس پيشگيري استان‌ها، به اداره كل پليس پيشگيري در تهران ارجاع داده مي‌شود. پس از تاييد جواز و كارت مخصوص استفاده از وسايل دفاع شخصي، به متقاضي داده خواهد شد.بعداز تاييد تقاضا، كارت مخصوص كه نام متقاضي و شماره افشانه و شوكر به صورت الكترونيكي در آن ثبت شده است، به همراه وسيله مورد تاييد (افشانه، شوكر) به متقاضي تحويل داده مي‌شود.

شلیک با اسلحه ساچمه ای هم جرم است

«بهمن کشاورز»، حقوقدان با بیان اینکه حمل سلاح توسط افراد و اینکه آیا این شخص این حق را داشته در حین دعوا از اسلحه خود استفاده كند، توضیح داد: حمل هرنوع سلاح گرم مستلزم داشتن مجوز قانونی است. تا آن‌جا که بنده می‌دانم این مجوز را معاونت اسلحه و مهمات ارتش جمهوری اسلامی صادر می کند و پیش از صدور آن از مراجع مختلفی استعلام به عمل می‌آورد، به‌ویژه اینکه نیاز قطعی و حتمی متقاضی و حمل سلاح باید احراز شود. حتی در مورد سلاح های شکاری نيز سختگیری بسیار می‌شود و به طریق اولی در مورد سلاح‌های کمری دقت و سخت‌گیری چند برابر اعمال می‌شود(یا باید بشود). در قانون اصلاحی قاچاق اسلحه ومهمات، حتی حمل و نگهداری سلاح‌هایی که شبیه سلاح اصلی هستند و مثلا با فشار کپسول گازco2 ساچمه شلیک می‌کنند، ممنوع اعلام و جرم تلقی شده است.

مجازات متخلفان

حمل و استفاده از سلاح غیرمجاز در قوانین جرم‌انگاری شده‌است وطبق ماده11 قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز، هرکس مرتکب قاچاق اقلام یا مواد تحت کنترل شود یا به ساخت و مونتاژ هر یک از آن‌ها اقدام کند، به ترتیب زیر به مجازات تعزیری محکوم می‌شود: الف ـ مواد رادیواکتیو یا میکروبی، به حبس از بیست و پنج تا سی سال ب ـ مواد منفجره نظامی یا شیمیایی، به حبس از پنج تا ده سال پ ـ مواد ناریه یا منـفجره غیرنظامی، به حبس از دو تا پنج سال و جزای نقدی یک تا دو برابر ارزش مواد کشـف شده و در صـورتی که هدف از ارتکاب جرم، مقاصد غـیرامنیتی از قبیل بهره‌برداری غیرمجاز از معادن باشد، به حبس از شش ماه تا دو سال ت ـ گازهای بی‌حس‌کننده، بیهوش‌کننده و اشک‌آور به حبس از دو تا پنج سال ث ـ مواد محترقه و شوک‌دهنده‌ها (شوکرها)، به حبس از شش ماه تا دو سال .

همچنین در ماده12 قانون مزبور، هر کس به طور غیرمجاز اقلام یا مواد تحت کنترل را خریداری، نگه‌داری یا حمل کند یا به توزیع یا فروش آن‌ها اقدام کند و یا هر گونه معامله دیگری با آن‌ها انجام دهد، به ترتیب زیر به مجازات تعزیری محکوم می‌شود: الف. مواد رادیواکتیو یا میکروبی، به حبس از پانزده تا بیست و پنج سال ب. مواد منفجره نظامی یا شیمیایی، به حبس از دو تا پنج سال پ. مواد ناریه یا منفجره غیرنظامی، به حبس از شش‌ماه تا دوسال و جزای نقدی یک تا دو برابر ارزش مواد کشف‌شده و در صورتی که هدف از ارتکاب جرم مقاصد غیرامنیتی از قبیل بهره‌برداری غیرمجاز از معادن باشد، به حبس از نودویک‌روز تا شش‌ماه.

 

Scroll to Top